Expozice veřejné dopravy v technickém muzeu Liberec

Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou společně s dobrovolníky z Boveraclubu představuje novou expozici veřejné dopravy v Technickém muzeu Liberec.

Pro veřejnost se výstava otevře v sobotu 27. října 2018.

Za více než 30 let činnosti dobrovolníků, sdružených ve spolku Boveraclub, se podařilo nashromáždit neuvěřitelné množství historických fotografií, dokumentů, modelů, artefaktů, ale i vozidel, které mnohdy mohly skončit na skládkách či ve šrotu. Veřejnost si však poklady mohla prohlédnout jen příležitostně, při různých výstavách či oslavách výročí. Spolek před rokem využil nabídky Technického muzea a města Liberec vybudovat expozici v bývalém areálu Libereckých výstavních trhů.

 „Před rokem jsme začali na výstavišti pracovat, nejdříve jsme se museli popasovat s neuvěřitelným nepořádkem po původním nájemci a přes zimu jsme opravovali a vybavovali zázemí. Základní opravu budovy, elektroinstalace a střechy zajistilo město. Po instalaci vrat, které byly nutné pro navezení rozměrných exponátů, pomohl dopravní podnik s položením provizorních kolejí, které byly získány při rekonstrukci tramvajové tratě a jinak by šly do šrotu“ uvádí Krebs, předseda spolku.

Technické muzeum Liberec se tak rozroste o další expozici, a to již ve čtvrtém pavilonu bývalých Libereckých výstavních trhů. Tentokrát se jedná o pavilon C, kde expozice vznikla zásluhou členů Boveraclubu ve spolupráci s Dopravním podnikem měst Liberce a Jablonce nad Nisou, který významně mnoho let podporuje jeho činnost a poskytuje mu technické zázemí. Spolku s expozicí pomáhala ale i řada dalších firem, hlavně při stěhování exponátů a jejich usazení v hale. Nová expozice je převážně věnována veřejné dopravě.

„Expozici vnímáme i jako skvělou propagaci veřejné dopravy a samotného dopravního podniku. Vyzdvihnout je třeba zejména skutečnost, že zatímco jinde se o historické památky starají dopravní podniky samy, v Liberci je tato aktivita založena především na dobrovolné činnosti. I to je důvodem, proč jsme vybudování expozice podpořili a věříme, že to bude místo pro konání zajímavých akcí pro veřejnost a naše partnery“, řekl Michal Zděnek, předseda představenstva dopravního podniku.

 „Kromě bohaté historie veřejné dopravy na Liberecku se v novém pavilonu mohou návštěvníci těšit i na některé zajímavosti.“ říká Tomáš Krebs. „Unikátní jsou například modely tramvají, které vznikly už ve 20. letech minulého století. Fanoušky filmu by mohlo zaujmout torzo nejstarší liberecké tramvaje, ve které prokazatelně jeli Dana Medřická a Karel Höger při natáčení filmu Ošklivá slečna v roce 1959. A bonbonkem je jistě i východoněmecký motorový vůz, který nejen že dokumentuje historii výroby tramvají v NDR, ale kromě libereckého muzea je i ve sbírkách podobných institucí v norském Bergenu, v Skjolden?sholm Tram Museu v Dánsku, v Crich ve Velké Británii, v Hannoveru v Německu a dokonce i v Austrálii v Sydney, takže se naše expozice směle přidává i k těmto veličinám!“, dodává s úsměvem Krebs.

Určitě upoutají také vystavené autobusy. Modrobílý Robur z roku 1982 je stejný, jako ten, který jezdil na lince č. 28 do Radčic a dvoudvéřová Praga RND z roku 1947 byla původně zubařskou ambulancí. A kdo ještě pamatuje, že liberecký dopravní podnik byl jedinou organizací, která směla v Liberci provozovat taxislužbu? I to připomíná vystavená Lada.

Výstavu doplňuje i vzpomínka na Ing. Vladimíra Palečka, ten se podílel na záchraně libereckých tramvají v šedesátých letech.

Na nové expozici odpracovali členové Boveraclubu, ale i další dobrovolníci, stovky brigádnických hodin. „Pomáhali nám dokonce i dobrovolníci ze Zubrnické museální železnice nebo tramvajáci z Prahy, část expozice jsme vytvořili s kolegy z tramvajového muzea v Chemnitz s využitím příhraničních fondů“ doplnil Krebs.

V muzeu zatím nebude k vidění pětice provozních historických tramvají Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou, o které se fandové také starají. V souvislosti se změnou rozchodu tramvajových tratí si určitě do budoucna zpřístupnění veřejnosti zaslouží a nejen fandové věří, že po vybudování kolejového propojení sbírku rozšíří.

Nový pavilon se veřejnosti otevře v sobotu 27. října 2018.

Translate »