Projekt „Historie průmyslu v Sasku a Čechách v zážitcích“

Cílem projektu je udržitelné zvyšování turistické atraktivity kulturního dědictví v technickém oboru, především v oblasti dopravy. Proto bude v Sasku a Čechách na každé straně společně renovován jeden autobus, v Chemnitz budou renovovány budovy k vytvoření výstavních prostor pro zachování exponátů a autobusů a pro zpřístupnění veřejnosti, v Liberci bude pokračováno v budování expozice veřejné dopravy a k vybudování archivního a dílenského zázemí. Spolupráce spočívá jak v odborné výměně, tak v marketingu a výměně exponátů. Tato spolupráce je založena na již dlouhodobě trvající spolupráci mimo tento projekt.

V rámci projektu stojí v popředí společná renovace autobusů, renovace budov, doplnění expozic a budování zázemí. V průběhu projektu se budou společné aktivity orientovat na přípravu návštěv akcí/výstav, prezentace autobusu jako marketingového nástroje k získávání návštěvníků pro technicko-historické atrakce. Po celou dobu projektu budou probíhat akce odborné výměny, společné pracovní nasazení a společné akce v rámci styku s veřejností

V Chemnitz bude restaurován linkový autobus MAN NL 202 (2) na mobilní „Buseum“ Jedná se o bývalý městský autobus, který byl nasazen v Chemnitz. Autobus bude zrevidován z technického hlediska a interiér bude kompletně přestavěn na výstavní prostor.

V Liberci proběhne renovovace unikátního historického autobusu Praga RND z roku 1947, který bude následně vystaven v podobě pojízdného exponátu v expozici veřejné dopravy Technického muzea Liberec a současně bude k dispozici ke zvláštním jízdám pro veřejnost.

Projekt „Historie průmyslu v Sasku a Čechách v zážitcích“ bude realizován od 15.3. 2021 do 31.12. 2022 pomocí finančních prostředků Evropské unie v rámci programu „Ahoj sousede. Ahoj sousedé. 2014–2020“ na podporu přeshraniční spolupráce mezi Svobodným státem Sasko a Českou republikou. Veškeré společné aktivity projektových partnerů, zejména v rámci vytvořených partnerství pro spolupráci, budou pokračovat i po oficiálním ukončení projektu.

Projektoví partneři:

Boveraclub, z.s. Mrštíkova 850/3, Liberec III-Jeřáb, 46007 Liberec https://www.boveraclub.com/historie-prumyslu-v-sasku-a-v-cechach-v-zazitcich/

Technické muzeum Liberec, z.s. Masarykova 424/5, 46001 Liberec https://www.tmliberec.cz/en/

Regionalverkehr Sächsische Schweiz-Osterzgebirge GmbH Bahnhofstraße 14 a, 01796 Pirna

Straßenbahnfreunde Chemnitz e.V. Zwickauer Straße 164, 09116 Chemnitz http://www.strassenbahn-chemnitz.de/projekteu.html

Realizace projektu a fotogalerie:

Renovace autobusu

Společné akce

18.7.2021 se konalo společné setkání partnerů z Liberce, Chemnitz a Pirny u příležitosti ukončení provozu tramvají na rozchodu 1000 mm mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou. Boveraclub v rámci akce „Historické jízdy na trase Liberec – Jablonec n. N.“ (Odborná výměna ke stavu autobusu) zajistil pro partnery nejen zvláštní jízdy historického autobusu, ale také i kompletní catering. Akce se konala v rámci projektu uspořádal v Liberci dne 18.07.2021 / Historische Fahrbetrieb auf der Strecke Liberec-Jablonec n. N. mit Bus und Bahn (Fachaustausch zum Busstand) im Liberec am 18.07.2021 „Historie průmyslu v Sasku a Čechách v zážitcích“ od 10:00 do 21:00 hodin.
O prvním dubnovém víkendu proběhlo v Liberci setkání s partnery z Chemnitz. Konzultováno bylo plnění projektu a probírány byly plánované akce. Nechyběla prohlídka nových věcí v expozici veřejné dopravy v Technickém muzeu Liberec a zvláštní jízdy historickými tramvajemi a autobusy. K akci se přidali i kolegové ze spolku Klub Sympatyków Transportu Miejskiego z polské Wroclawi.
11.2.2022 proběhlo projektové setkání partnerů v sídle PP4 Bad Schandau u tramvají. Hlavním cílem bylo projednat stav projektu a plánované akce pro rok 2022. Liberečtí členové PP2 a PP3 se seznámili s údržbou a obsluhou dvounápravových tramvají Gotha.
14.5.2022 členové Boveraclubu navštívili Noc muzeí v Chemnitz a tramvajové muzeum ve čtvrti Kappel a aktivně pomáhali LP při organizace akce.
10. – 12.6.2022 se zástupci Boveraclubu a Technického muzea Liberec již tradičně zúčastnili Kappelerfestu – víkendu otevřených dveří v tramvajovém muzeu Chemnitz. Veřejnosti byl prezentován společný projekt a s ním spojené aktivity, k vidění též bylo rozpracované Buseum. Škoda jen, že termín kolidoval s Muzejní nocí pod Ještědem v Liberci, kde jsme zajišťovali provoz historických tramvají bez účasti partnerů.
30.7.2022 bohužel musela být zrušena návštěva Bad Schandau a to s ohledem na zákaz akcí v regionu z důvodu katastrofálních požárů v oblasti Česko-saského Švýcarska.
Den Evropského dědictví v Liberci 10.9.2022, na který přijeli kolegové z Chemnitz historickým kloubovým autobusem Ikarus a zúčastnili se zvláštních jízd pro veřejnost a akcí v Technickém muzeu Liberec.
Společná exkurze v Praze ve dnech 16. a 17.10.2022, při které členové spolků absolvovali: prohlídku muzea MHD ve Střešovické vozovně, jízdu speciální tramvají T3-coupé po Praze, návštěvu dopravní haly Národního technického muzea, jízdu historickou tramvají T2 č. 6003, exkurzi do Ústředních dílen v Hostivaři.
Projektové setkání v Chemnitz – 3. a 4.12.2022. Projektoví partneři se sešli v tramvajovém muzeu v Kappelu u příležitosti slavnostního představení projektu Buseum – pojízdného muzea německého spolku.
Projektové setkání v Liberci –27.12.2022. Projektoví partneři se sešli v Technickém muzeu u příležitosti slavnostního představení zrenovovaného autobusu Praga RND.

Translate »